افزایش طول عمر باتری لپ تاپ

قطعا شما هم با خاموش شدن ناگهانی باتری لپ تاپ تان زمانی که انتظارش را ندارید و فکر می ‌کنید باتری آن حالا حالاها به شما کار می دهد مواجه شده اید. برای اینکه عمر باتری لپ تاپ تان را بالا ببرید ترفند هایی وجود دارد که در این مطلب می خوانید.

کلیک- خاموش شدن ناگهانی لپ تاپ آن هم زمانی که در حال کار کردن با آن هستیم مشکلات زیادی را ممکن است برایمان بوجود آورد. برای پیشگیری از این مشکلات و برای اینکه مانع خراب شدن زود هنگام باتری لپ تاپ شویم باید جواب سوالات زیر را بدانیم.

 

باتری ها حافظه دارند؟

قبلا باتری ‌ها از جنس نیکل و کادمیوم تولید می ‌شدند و اصطلاح اثر حافظه در مورد آنها کاربرد داشت. عبارت حافظه  به این دلیل است که ظاهرا باتری ‌ها، کمترین و بیشترین مقدار شارژ را به عنوان ظرفیت خود شناسایی می ‌کردند و همیشه توصیه می‌ شد تا باتری زمانی که برای اولین بار استفاده می ‌شود کاملا تخلیه شود تا کمترین ظرفیت خود را بشناسد و وقتی دوباره شارژ می ‌شود ساعت‌ ها در حالت شارژ کامل بماند تا بیشترین مقدار ظرفیت نیز مشخص شود.

 از طرف دیگر گفته می ‌شد باتری ‌ها را می ‌توان تا دفعات مشخصی شارژ کرد و فرقی نمی کند شارژ ۹۹ درصد باشد یا یک درصد. اغلب کاربران برای افزایش دوام باتری شارژ آن را تا آخر استفاده و بعد آن را کاملا شارژ می ‌کردند.

اما باتری ‌های امروزی از جنس لیتیوم ساخته شده و در آن یون‌ های لیتیوم برای نگهداری شارژ کاربرد دارند . بنابراین استفاده از این روش‌ ها می ‌تواند استرس زیادی به باتری وارد کند. باتری ‌های لیتیومی بر اساس درصد باقی مانده از فضای انرژی شارژ می‌ شوند و میزان شارژ، تاثیری روی کارایی آنها ندارد.

هنگام اتصال برق باید باتری را خارج کرد؟

از سوالاتی که معمولا همه کاربران این دستگاه دارند این است که آیا در هنگام اتصال لپ تاپ به برق باتری آن را از دستگاه جدا کنیم یا خیر؟ باید گفت اینکار تاثیری در عمر باتری ندارد. اما اتصال آن به دستگاه در زمان شارژمی‌ تواند اثرات دیگری داشته باشد پس باید به شرایط توجه کرد.

 باتری‌ های مدرن لیتیومی توانایی تشخیص میزان شارژ را دارند و زمانی که به طور کامل شارژ می‌شوند جریان الکتریکی را به طور مستقیم به دستگاه هدایت می ‌کنند.

مهمترین دشمن باتری‌ های لیتیومی حرارت است. زمانی که دستگاه با حداکثر توان کار می ‌کند حرارت بیشتری تولید خواهد  کرد و این موضوع روی دوام باتری تاثیر منفی می گذارد. در نتیجه برای لپ ‌تاپ ‌هایی که گرما تولید می‌ کنند یا به دلیل فعالیت سنگین، حرارت قسمت‌ های مختلف مثل پردازنده و هارد می‌ تواند به باتری منتقل شود،  توصیه می کنیم که  باتری را از دستگاه خارج  کنید. اجرای بازی‌ و محاسبات پیچیده از مواردی است که حرارت باتری را بالا می برد. دمای بالای ۵۰ درجه در کاهش عمر باتری موثر است. اما برای لپ ‌تاپ‌ هایی که در دمای نرمال فعالیت می‌ کنند و گرمای آنها زیاد نیست بهتر است باتری در لپ ‌تاپ باقی بماند.

به این نکته توجه داشته باشید که خارج کردن باتری یا اتصال آن به دستگاه تاثیری در عمر آن ندارد. فقط زمانی که باتری را از دستگاه جدا می‌ کنید مراقب باشید که قطع ناگهانی آداپتور حین فعالیت دستگاه می ‌تواند به هارد دیسک و اجزای دیگر لطمه وارد کند.

آیا باید شارژ باتری کاملا تخلیه شود؟

باید از تخلیه کامل باتری در حدی که لپ ‌تاپ خاموش شود خودداری کرد. چون با این کار استرس زیادی به باتری وارد می شود که می تواند به آن آسیب برساند.

بهتر است زمانی که شارژ باتری به ۳۰ تا ۲۰ درصد می ‌رسد آن را کاملا شارژ کنید. باتری‌ های امروزی می‌ توانند میزان شارژ باقی مانده را نمایش دهند ولی به مرور زمان سنسورهای تشخیص میزان شارژ مستهلک می ‌شوند و ممکن است شارژ دقیق باتری را نمایش ندهند. در این حالت باید سنسورها دوباره کالیبره و تنظیم شوند. برای این کار می ‌توان باتری را به طور کامل تخلیه و دوباره آن را کاملا شارژ کرد. بهتر است این حرکت را ماهی یک بار انجام دهید.

تشخیص اشتباه سنسورها نیز آسان است. به عنوان مثال زمانی که دستگاه شارژ باقی مانده را ۱۰ درصد اعلام می ‌کند و به طور ناگهانی خاموش می ‌شود به این معنی است که سنسورها در تشخیص شارژ درست عمل نمی‌ کنند.

چطور می‌توان سنسور ها را کالیبره کرد؟

برای کالیبره کردن سنسور ها و تنظیم مجدد آنها می ‌توانید از روش زیر استفاده کنید. این روش اگر در فواصل زمانی مشخص انجام شود آسیبی به باتری نمی‌ رساند و باتری می ‌تواند مجددا مقدار دقیق شارژ را تشخیص دهد.

– ابتدا باتری را به طور کامل شارژ کنید.

– اجازه دهید باتری تا دو ساعت در حالت فول شارژ بماند و کابل آداپتور را جدا نکنید.

 –  بعد از دو ساعت، کابل برق را جدا کرده و به کار با دستگاه ادامه دهید تا زمانی که دستگاه وارد حالت hibernates شود.

–  زمانی که دستگاه کاملا خاموش شد آن را تا ۵ ساعت یا بیشتر به حال خود رها کنید.

–  سپس کابل برق را به لپ‌ تاپ وصل کنید و تا زمان شارژ کامل آن را جدا نکنید.

در تمام این مراحل می ‌توانید به کار با دستگاه ادامه دهید. قبل از انجام عملیات کالیبره باتری، در بخش تنظیمات پیشرفته توان (Advanced Power Setting)  در قسمت Power Option‌ در کنترل پنل میزان شارژ برای ورود به حالت hibernates را روی ۵ درصد قرار دهید.

چگونه از باتری در بلند مدت محافظت کنیم؟

زمانی که قصد ندارید در بلند مدت از باتری استفاده کنید آن را تا ۴۰ درصد شارژ کرده و پس از جداکردن از دستگاه در جای خشک و خنک قرار دهید. به عنوان مثال اگر تصمیم گرفتید تا یک ماه از باتری استفاده نکنید می ‌توانید آن را در فریزر قرار دهید که بین صفر تا ۱۰ درجه دما دارد ولی قبل از آن باید باتری را کاملا با کیسه ‌های نایلونی بپوشانید تا رطوبت به درون باتری راه پیدا نکند. نگهداری باتری در محیط خشک و سرد می‌ تواند سلول ‌های فاسد شده لیتیومی را مجددا احیا کند.